Sedmdesátka je závod pravdy. K horám prostě patří

Špindlerův Mlýn - Nejstarší český závod běžkařů má za sebou 64. ročník. Krkonošská sedmdesátka si udržuje navzdory důchodovému věku půvab a láká stovky účastníků. „Je to závod pravdy,“ říká o ní bývalá reprezentantka Blanka Paulů.

Pro řadu účastníků znamená sedmdesátka výjimečný mítink. Ke Krkonoším patří neodmyslitelně. „Jsem hrozný patriot na Krkonoše. Sedmdesátka prostě k horám patří,“ potvrzuje pravidelná účastnice Blanka Paulů, olympijská medailistka ze Sarajeva 1984.

k70 2019 010

„Pro mě má svoje kouzlo v tom, že je úplně jiná než ostatní běžkařské laufy, u kterých je to rovina, která se jezdí jako cyklistika v balíku. Sedmdesátka je závod pravdy. Náročný, s kopcema, jede se přímo na horách. Člověk na něj musí hodně mít. Považuju ji za nejtěžší závod u nás,“ tvrdí slavná běžkařka, která žije ve Vrchlabí, kde je opakovaně zastupitelkou.

Z Vrchlabí je také další olympionik, který se objevil v sobotu na trati, bývalý sdruženář Ladislav Rygl. „Mám hrozně rád tenhle závod. Po horách šmajdám pořád, jsem tady doma od dětství. Už jsem sice říkal, že závodit nebudu, ale Krkonošská 70 je výjimka, to je mimořádná záležitost. Letos je to opravdu můj jediný závod. Jsem starej a už se mi závodit nechce,“ přiznává.

Triumf číslo 5! Šňůra Kasper - Swix Teamu pokračuje, na padesátce olfiňácký double

A zase ten Kasper - Swix Team! V posledních pěti letech nepoznala Krkonošská 70 v běhu na lyžích jméno jiného vítěze hlavního závodu. Tým lyžařů se základnou v Trutnově vyhrál i dnes, kdy se v našich nejvyšších horách jel již 64. ročník. Sedmdesátikilometrovou distanci se startem a cílem ve Špindlerově Mlýně navíc zvládla pětice Fišnar, Holub, Rygl, Kubina a Veber ve velmi rychlém čase 3 hodiny 48 minut a 10 vteřin. Se ztrátou dvou minut přijela do cíle hlídka Rossignol racing teamu a třetí byl Vysokoškolský sportovní klub MFF UK.

Rozhodující moment lyžařského maratonu se udál na poslední občerstvovačce u Srubu, kde zatímco vedoucí Rossignol racing team doplňoval energii, hlídka Kasper - Swix Teamu se dohodla, že zastavovat nebude. Prohnala se kolem svého soupeře, který než stihl zareagovat, byli lyžaři v oranžovo-černých kombinézách fuč a v závěrečných dvanácti kilometrech už před sebe svého největšího konkurenta nepustili. V cíli pak mohli závodníci KST slavit neuvěřitelné páté vítězství v řadě.

O letošním ročníku K70, který absolvovalo celkem 672 běžkařů, by se dalo říct, že na něm dominovali trutnovští závodníci. V hlídkách na 50 kilometrů byl totiž nejrychlejší Olfin Car Skilauf team a ze stejného oddílu vzešel i nejrychlejší jednotlivec padesátky, jímž se stal Pavel Šimek. Závod žen v absolutním pořadí pak ovládla Němka Heinemannová. Na pětadvacetikilometrové trase zajely pro změnu nejrychlejší čas v družstvech ženy Kasper - Swix Teamu, v individuálních startech slavili prvenství Antonín Šmaus a Kamila Knopová.

Králům sedmdesátky pomohl sdruženář Rygl, vítězkám nevyšel plán s plavkami

Špindlerův Mlýn - Před týdnem na stejném místě finišovaly do cíle Shiffrinová, Vlhová či Holdenerová, v sobotu Holub, Karlík nebo Šimek. Špindlerovská aréna ve Svatém Petru se proměnila z kulis Světového poháru v alpském lyžování do hlavního tábora Krkonošské 70. Legendární závod běžkařských hlídek po hřebenech hor přilákal při 64. ročníku sedm stovek účastníků.

k70 2019 001

Vítězem hlavního závodu pětičlenných družstev na 70 kilometrů se stal trutnovský tým Kasper - Swix. Vyhrál popáté v řadě. Letos se však na trofej napracoval nejvíc. Dlouho se díval na záda Rossignol Racing Teamu, který měl v sestavě i současného trenéra vodních slalomářů, juniorského mistra světa, medailistu ze Světových pohárů a loňského vítěze Dolomitenmanna Lukáše Kubričana.

„Bylo to strašně napínavé. V jednu chvíli jsme ztráceli až tři minuty. Předjeli jsme je až na poslední občerstvovací stanici deset kilometrů před cílem. Pořádně jsme je překvapili tím, že jsme se tam na rozdíl od nich vůbec nezastavovali a proletěli ji dál. To byl majstrštyk,“ označil klíčový moment krkonošského maratonu Petr Holub z Kasper - Swix Teamu.

k70 2019 002

O PATNÁCT MINUT RYCHLEJI NEŽ LONI

Oproti loňsku byli králové posledních pěti ročníků v cíli o patnáct minut rychleji, 70 km zvládli za 3:48,10 hod., o dvě minuty před Rossignol Racing Teamem. „Trať byla zmrzlá a rychlá,“ vysvětlil Holub. Vydatný páteční déšť vnesl mezi závodníky značné obavy. „Kdyby se jelo v počasí, jaké bylo v pátek, tak nevím, jak by to dopadlo. To by bylo peklo,“ věděl.

Vítězná sestava z minulého roku se měnila na poslední chvíli kvůli marodce. K Janu Fišnarovi, Petru Holubovi a Tomášovi Veberovi se nově přidali bývalý reprezentant v severské kombinaci a olympionik z Vrchlabí Ladislav Rygl a Matěj Kubina z Benecka. „Byla v tom náhoda. Chtěl jsem si vyzkoušet závod jednotlivců na 50 kilometrů, protože jsem na Krkonošské sedmdesátce dosud vždycky jel jen závod hlídek. Tak to zase nevyšlo,“ usmíval se v cíli Ladislav Rygl.

Rychlý kontakt

Sekretariát

Mobil: 603 383 285
Email:­ info@lokotrutnov.cz

 

Přihlášení

Adresa

TJ LOKOMOTIVA TRUTNOV, z.s.
Národní 199, 541 01 Trutnov

IČO: 47462965
DIČ: CZ47462965

logo stopa pro zivot