Rozhovor s nejpomalejší hlídkou K70. Odpoledne bylo nahoře teplo, líčili veslaři

Trutnov - Znáte to: vítězové mají o slávu i zájem médií vždy postaráno. Ale co takhle rozhovor s těmi, co se umístili na úplně opačném pólu výsledkové listiny?

Když do cíle Krkonošské 70 dorazila hlídka veslařů Bohemians Praha B, její ztráta na vítěze činila 4 hodiny 5 minut a 57 vteřin. Jen pro srovnání: vítězové trať dali za 4 hodiny 3 minuty a 6 vteřin. To ale Vojtu Bartoně, Honzu Hintnause, Martina Hladíka, Martina Neumana a Ondru Švece, kteří obsadili poslední 69. místo, v tu chvíli ale vůbec nezajímalo. „Hlavně jsme se strachovali, jestli na nás zbyl oběd,“ smáli se, že si nestihli ani udělat cílové foto.

Ale co by to bylo za rozhovor bez fotky, a tak nám do redakce poslali pár snímků z dnešního ranního tréninku. „Já jsem jel Krkonošskou 70 letos poprvé. Dříve jsem jel vždy jen část jako podpora mé přítelkyně, která závodila, a případně s kamarády fandit,“ řekl Jan Hintnaus, kterého jsme si vybrali jako mluvčího hlídky. Osmadvacetiletý Pražák pracuje jako trenér veslování, jemuž se dříve závodně věnoval a ještě cyklistice. „Teď už vše jen pozoruji při nahánění svých svěřenců,“ usmívá se trenér.

To letos byly v Krkonoších takové výhledy, že jste se na trati „zdrželi“ tak dlouho?

V těchto lokalitách se zdržuji již od mala velmi často a mám to tu rád. Ale výhledy mě překvapují pokaždé! S partou kamarádů jsme si vše chtěli patřičně užít, a tak jsme si udělali celodeňák.

Nejsme mistři světa, ale příští rok budeme chtít zase vyhrát

Trutnov - Kasper Swix team ve složení Jan Fišnar, Petr Holub, Karel Randák, Petr Javůrek a Tomáš Veber. Že jste tahle jména v souvislosti s Krkonošskou 70 už někdy slyšeli? Nepletete se! Nejlepší hlídka 63. ročníku z hlavního závodu na 70 kilometrů stála na nejvyšším stupni vítězů již počtvrté v řadě. Letošní triumf si vyjela za 4:03:06 hod.

Kapitán družstva Petr Javůrek se objevil na startu tohoto legendárního závodu počtvrté. Poprvé ho jel v roce 2014 ještě za ČVUT. O rok později, kdy plánoval účast již v trutnovském týmu, musel K70 vynechat kvůli nemoci, tehdy ho v pětičlenné sestavě nahradil bývalý reprezentant Ondřej Horyna. Předloni, loni a letos však už jedenačtyřicetiletý učitel ze Svobody nad Úpou nechyběl v oranžových kombinézách KST. „A pokaždé z toho bylo vítězství,“ usmíval se běžkař, který v celkovém hodnocení seriálu Stopa pro život 2018 obsadil třetí místo.

Vyhrát Krkonošskou 70 tolikrát za sebou už není náhoda. Co se musí sejít, aby to takhle vyšlo?

Tak tady hraje roli několik faktorů. 1. Kvalitní tým, případně parta minimálně pěti kvalitních lyžařů, nejlépe kamarádů, kteří táhnou za jeden provaz. 2. Zdraví a forma v den závodu, přece jen je to 70 kilometrů a zde se každá i malá indispozice projeví a pak nastupuje lano a ochota máknout pro druhé. 3. Hromada zkušeností, zde mladí kluci nevyhrávají.

Z loňské sestavy vám den před startem vypadl nemocný Jan Hruška. Co to pro vás znamenalo?

Znamenalo to velký stres, dozvěděli jsme se to v jednu odpoledne a museli jsme rychle sehnat odpovídající náhradu. Rozhodně jsme nechtěli slevit z cíle, což bylo vítězství. Naštěstí se povedlo vše rychle vyřešit. Je dobré mít v záloze nějakého dobrého lyžaře.

Fujavice a desetičlenná družstva, vzpomíná na krkonošskou klasiku Rudolf Kasper

Trutnov - Velký sportovec tělem i duší. Také to je trutnovský podnikatel Rudolf Kasper, který nyní ještě více provázal spolupráci s Krkonošskou 70 v běhu na lyžích, nejstarším běžkařským závodem v naší republice. A příští rok by toto pouto chtěl upevnit i tím, že by se po třiceti letech znovu postavil na start závodu jako jeho přímý účastník.

Proč jste se rozhodl Krkonošskou 70 podpořit jako partner závodu?

Z několika důvodů. Jednak proto, že mám vztah k běžeckému lyžování, kterému jsem se v mládí věnoval. Jednak proto, že konkrétně ke Krkonošské sedmdesátce mám také nějaký vztah, mám odjeto několik ročníků. A podpořit závod jsem se rozhodl i kvůli tomu, že akce a sportovní vyžití tohoto typu je to nejlepší, co lidi může potkat.

Kdy jste na K70 závodil?

Moje sportovní výkony se tam odehrávaly tak před čtyřiceti až pětatřiceti lety. Byl jsem na vysoké škole a tam jsem běhal za stavárnu. Ale je pravda, že sedmdesátku jsem jezdil také za Lokomotivu, v té době za lyžaře. Potom přišlo období, kdy už jsem na lyžaře neměl, tak poslední závod jsem jel s plavci, to mohl být tak rok 1988.

Vše se zvládlo bez větších zádrhelů, je spokojený ředitel závodu Krkonošské 70

Trutnov - Ukočírovat závod, do kterého se přihlásí sedm set lyžařů, není pro pořadatele žádná sranda. Krkonošská 70 v běhu na lyžích však už má za sebou pořádnou tradici a sám současný ředitel závodu a předseda pořádající trutnovské Lokomotivy Petr Musil patřil v minulosti mezi aktivní účastníky, takže ví, co jej zapotřebí. „Ze strany závodníků nemám do dneška žádné poznatky, že by bylo něco špatně,“ tvrdí po letošním 63. ročníku nejstaršího českého běžkařského závodu.

Jakou jste prožil první březnovou sobotu v Krkonoších?

Otázku bych rozšířil na celý první březnový víkend, který byl pro nás velice náročný. Z Trutnova do Špindlu jsme odjížděli už v pátek a ve tři hodiny jsme tam otevírali závodní kancelář, která fungovala až do deseti hodin. Ve stanu nám ale nefungovalo vyhřívání, takže jsme tam dost trpěli. Velkou oběť podstoupila hlavně děvčata, která realizovala přihlášky. Ta byla opravdu zkřehlá. Všichni jsme to ale vydrželi, úkoly jsme zvládli a byli jsme zase připraveni v sobotu ráno v šest zahájit další vydávání čísel. Vše se stihlo řádně a včas, takže v osm hodin mohl starosta Trutnova Ivan Adamec odstartovat závod hlídek. (Trutnovský starosta takhle startoval Krkonošskou 70 už po osmnácté – pozn.) Starty kategorií letos poprvé probíhaly dle pevného časového harmonogramu a nebyly žádné prostoje.

Krkonošská 70 hlásí novinky: nejdelší trať se otevírá ženám

Trutnov - První březnová sobota, zasněžené kopečky Krkonoš a závod v běhu na lyžích? Tohle spojení nemůže představovat nic jiného než legendární Krkonošskou sedmdesátku. Letos se uskuteční již po třiašedesáté. Pořadatelé z trutnovské Lokomotivy mají pro běžkařské nadšence připravených několik novinek, které umožní ještě větší prožitek ze závodu.

Jednou z hlavních změn oproti posledním ročníkům je, že na trati budou opravdu pouze lyžaři. Došlo ke zrušení závodu fatbiků. „Ať v zimě patří hory lyžařům, takže jsme se pro ně rozhodli vytvořit větší komfort,“ uvedl ředitel K70 Petr Musil. I když na fatbikách se po trati pohybovalo jen okolo 30 jezdců, dokázali asi i v takovém počtu, podle připomínek z cíle, svou přítomností komplikovat život lyžařům.

Dále organizátoři vyslyšeli volání některých žen, které projevily zájem zajet si celou sedmdesátku. To doposud možné nebylo, aby ženy startovaly na nejdelší vzdálenosti. „Nedělali jsme novou kategorii, ale v rámci pětičlenného družstva jsme jim povolili start v rámci smíšeného družstva. Tyto týmy však budou normálně hodnoceny v kategorii mužů,“ vysvětlil Petr Musil.

Rychlý kontakt

Sekretariát

Mobil: 603 383 285
Email:­ info@lokotrutnov.cz

 

Přihlášení

Adresa

TJ LOKOMOTIVA TRUTNOV, z.s.
Národní 199, 541 01 Trutnov

IČO: 47462965
DIČ: CZ47462965

logo stopa pro zivot